Ligue 1 RekorlarıFransa liginin 1932'den bugüne enleri
Ligue 1'in en çok şampiyonu 14 kupayla Paris Saint-Germain, en golcüsü ise 299 golle Delio Onnis'tir. Bir sezondaki puan rekoru PSG'nin 2015-16'daki 96 puanıdır; bu sayfada 2025-26 sezonu dahil kaynaklı rekorlar bulunur.
49 rekorGüncelleme:
Bir bakışta
- En çok şampiyonluk
- PSG, 14
- En golcü
- Delio Onnis, 299
- En çok maç
- Mickaël Landreau, 618
- Sezon puan rekoru
- 96, PSG (2015-16)
- Tek sezon gol
- Skoblar, 44 (1970-71)
- 2025-26 şampiyonu
- PSG, 76 puan
- En uzun yenilmezlik
- 36 maç, PSG
Şampiyonluk rekorları
Kulüplerin ve oyuncuların kupa sayıları.
Ligue 1'i en çok kazanan takım hangisi?
14 şampiyonluk
Ligue 1'i en çok kazanan takım 14 şampiyonlukla Paris Saint-Germain'dir. PSG, 2025-26 sezonunu da kazanarak sayısını 14'e çıkardı ve ligin tarihindeki en başarılı kulüp konumunu pekiştirdi.
#Ligue 1'de en çok şampiyon olan ikinci takım hangisi?
10 şampiyonluk
Ligue 1'de PSG'den sonra en çok şampiyonluğu 10 kupayla Saint-Étienne kazandı. Kulüp, 1956-57 ile 1980-81 arasındaki şampiyonluklarıyla 10 sayısına ulaşan ilk takım oldu.
#Olympique Marseille Ligue 1'de kaç kez şampiyon oldu?
9 şampiyonluk
Olympique Marseille Ligue 1'de 9 kez şampiyon oldu; son şampiyonluğu 2009-10 sezonunda yaşadı. Kulüp ayrıca 13 kez ikinci bitirdi.
#Monaco ve Nantes Ligue 1'de kaç şampiyonluk kazandı?
8 'er şampiyonluk
Monaco ve Nantes, Ligue 1'de sekizer kez şampiyon oldu. Monaco'nun son şampiyonluğu 2016-17, Nantes'ın son şampiyonluğu ise 2000-01 sezonunda geldi.
#Ligue 1'de üst üste en çok şampiyonluğu hangi takım kazandı?
7 üst üste
Ligue 1'de üst üste en çok şampiyonluğu 7 ile Olympique Lyon kazandı. Lyon, 2001-02'den 2007-08'e kadar her sezon ligi birinci tamamladı.
#Marseille Ligue 1'de üst üste kaç şampiyonluk kazandı?
4 üst üste
Marseille, 1988-89'dan 1991-92'ye kadar üst üste 4 Ligue 1 şampiyonluğu kazandı. Bu dönem, kulübün ligdeki en parlak serisi olarak kabul edilir.
#2025-26 Ligue 1 şampiyonu kim oldu?
76 puan
2025-26 Ligue 1 şampiyonu Paris Saint-Germain oldu. PSG 76 puanla ligi tamamladı ve 13 Mayıs 2026'da Lens'i 2-0 yenerek bir maç kala şampiyonluğu garantiledi; bu, üst üste beşinci şampiyonluğuydu.
#2025-26 Ligue 1'de ikinci olan takım hangisi?
70 puan
2025-26 Ligue 1'de ikinci olan takım 70 puanla Lens'tir. Lens 34 maçta 22 galibiyet aldı ve şampiyon PSG'nin 6 puan gerisinde kaldı.
#Fransa'da profesyonel ligin ilk şampiyonu kim oldu?
1932-33
Fransa'da profesyonel ligin ilk şampiyonu 1932-33 sezonunda Olympique Lillois oldu. Lig o dönemde Division 1 adıyla oynanıyordu ve Ligue 1 olarak bugünkü adını sonradan aldı.
#Ligue 1'de en çok şampiyonluk kazanan futbolcu kim?
11 şampiyonluk
Ligue 1'de en çok şampiyonluk kazanan futbolcu 11 kupayla PSG'li Marquinhos'tur. Ardında 8 şampiyonlukla Presnel Kimpembe gelir.
#Ligue 1 şampiyonluk sayıları
Gol ve golcü rekorları
Tüm zamanların golcüleri ve tek maç, tek sezon rekorları.
Ligue 1 tarihinde en çok gol atan futbolcu kim?
299 gol
Ligue 1 tarihinde en çok gol atan futbolcu 449 maçta 299 golle Arjantinli Delio Onnis'tir. Rekorunu büyük ölçüde 1970'ler ve 80'lerde kurdu.
#Ligue 1'in tüm zamanlar ikinci en golcüsü kim?
255 gol
Ligue 1'in tüm zamanlar ikinci en golcüsü, 497 maçta 255 gol atan Fransız Bernard Lacombe'dur. Onnis'in 44 gol gerisinde kalmıştır.
#Ligue 1 gol krallığı sıralamasında 3. ve 4. sırada kim var?
216 ve 210 gol
Ligue 1 tüm zamanlar listesinde 3. sırada 216 golle Hervé Revelli, 4. sırada 210 golle Roger Courtois yer alıyor. Courtois bu sayıya sadece 288 maçta ulaştı.
#Kylian Mbappé Ligue 1'de kaç gol attı?
191 gol
Kylian Mbappé Ligue 1'de 246 maçta 191 gol attı ve tüm zamanlar listesinde 7. sırada yer alıyor. Gol başına maç oranıyla 0,78 ile Carlos Bianchi'den sonra ikinci sıradadır.
#Ligue 1'de maç başına en yüksek gol ortalamasına kim sahip?
0,81 gol/maç
Ligue 1'in en golcüleri arasında maç başına en yüksek gol ortalaması 0,81 ile Carlos Bianchi'ye aittir. Bianchi 220 maçta 179 gol attı; Mbappé 0,78 ile ikinci sırada.
#Ligue 1'de bir sezonda en çok gol atan futbolcu kim?
44 gol
Ligue 1'de tek sezonda en çok gol rekoru, 1970-71'de Marseille formasıyla 36 maçta 44 gol atan Josip Skoblar'a aittir.
#Ligue 1'de en çok gol kralı olan futbolcu kim?
6 gol krallığı
Ligue 1'de en çok gol krallığı yaşayan futbolcu 6 kez ile Kylian Mbappé'dir. Mbappé 2018-19'dan 2023-24'e kadar kesintisiz gol kralı oldu. Bianchi, Onnis ve Papin 5'er krallıkla izliyor.
#Ibrahimović 2015-16'da Ligue 1'de kaç gol attı?
38 gol
Zlatan Ibrahimović 2015-16 sezonunda PSG formasıyla 38 gol atarak Ligue 1 gol kralı oldu. Aynı sezon art arda 9 maçta gol attı; bu, Ligue 1 rekorudur ve Vahid Halilhodžić ile paylaşılır.
#2025-26 Ligue 1 gol kralı kim oldu?
21 gol
2025-26 Ligue 1 gol kralı 21 golle Esteban Lepaul oldu. Lepaul sezona Angers'de başlayıp bir gol attı, kalan golleri Rennes formasıyla kaydetti.
#2024-25 Ligue 1 gol kralı kim?
21 gol
2024-25 Ligue 1'de gol krallığını PSG'li Ousmane Dembélé ile Marseille'li Mason Greenwood 21'er golle paylaştı.
#Ligue 1'de bir maçta en çok gol atan futbolcu kim?
7 gol
Ligue 1'de bir maçta 7 gol atan iki futbolcu vardır: 1935'te Sochaux adına André Abegglen ve 1938'de Rouen adına Jean Nicolas; ikisi de Valenciennes'e karşı attı.
#Ligue 1 tarihindeki en hızlı gol kaç saniyede atıldı?
7,9 saniye
Ligue 1 tarihindeki en hızlı gol 15 Şubat 1992'de Caen forması giyen Michel Rio tarafından, Cannes karşısında 7,9 saniyede atıldı.
#Ligue 1'de en hızlı hat-trick kaç dakikada yapıldı?
4 dk 30 sn
Ligue 1'de en hızlı hat-trick 12 Mart 2023'te Lens forması giyen Loïs Openda tarafından Clermont'a karşı 4 dakika 30 saniyede tamamlandı.
#Ligue 1'de hat-trick yapan en genç futbolcu kim?
17 yıl 260 gün
Ligue 1'de hat-trick yapan en genç futbolcu Jérémy Ménez'dir. Ménez, 22 Ocak 2005'te Sochaux formasıyla Bordeaux'ya karşı 17 yaş 260 günlükken üç gol attı.
#Florian Thauvin Ligue 1'de 100. golünü ne zaman attı?
100 gol
Florian Thauvin Ligue 1'deki 100. golünü 29 Ağustos 2026'da attı. Aktif oyuncular arasında ona en yakın isimler Ludovic Ajorque (68) ve Amine Gouiri (67) olarak görülüyor.
#Maç sayısı, disiplin ve kaleciler
Ligue 1'de en çok maça çıkan futbolcu kim?
618 maç
Ligue 1'de en çok maça çıkan futbolcu 618 maçla kaleci Mickaël Landreau'dur. İkinci sırada 602 maçla Jean-Luc Ettori, üçüncü sırada 596 maçla Dominique Dropsy var.
#Ligue 1 maç sayısında ilk beşte kimler var?
586-618 maç
Ligue 1 maç sayısı sıralamasında ilk beş Landreau (618), Ettori (602), Dropsy (596), Dominique Baratelli (593) ve Alain Giresse (586) şeklindedir. İlk dörtte kaleciler yer alıyor.
#Ligue 1'de oynayan en genç futbolcu kim?
15 yıl 225 gün
Ligue 1'de oynayan en genç futbolcu, 21 Ağustos 1960'ta Lens adına Monaco karşısında 15 yıl 225 günlükken sahaya çıkan Kalman Gerencseri'dir.
#Ligue 1'de en çok kırmızı kart gören futbolcu kim?
19 kırmızı kart
Ligue 1'de en çok kırmızı kart gören futbolcu 19 kartla Cyril Rool'dur.
#Ligue 1'de bir sezonda en çok kırmızı kart hangi sezon görüldü?
131 kırmızı
Ligue 1'de bir sezonda en çok kırmızı kart 2002-03'te görüldü: 131 kırmızı ve 654 sarı kart. Bir takım için rekor ise 2013-14'te Montpellier'in gördüğü 14 kırmızıdır.
#Ligue 1'de evinde en uzun süre gol yemeyen kaleci kim?
1.534 dakika
Ligue 1'de evinde en uzun süre gol yemeyen kaleci Saint-Étienne'den Jérémie Janot'tur. Janot 2004-06 arasında 17 maç boyunca 1.534 dakika kalesini gole kapattı.
#Ligue 1'de kesintisiz en uzun gol yemeden geçen süre nedir?
1.176 dakika
Ligue 1'de kesintisiz en uzun süre gol yememe rekoru, 1992-93'te Bordeaux kalecisi Gaëtan Huard'a ait: 13 maçta 1.176 dakika.
#Takım ve sezon rekorları
Ligue 1'de bir sezonda en çok puan kaç?
96 puan
Ligue 1'de 38 maçlık sezonlarda en yüksek puan 96'dır. Bu rekor PSG'ye ait ve 2015-16 sezonunda kuruldu.
#Ligue 1'de bir sezonda en çok galibiyet kaç?
30 galibiyet
Ligue 1'de 38 maçlık bir sezonda en çok galibiyet sayısı 30'dur. PSG bunu 2015-16'da, Monaco ise 2016-17'de başardı.
#18 takımlı Ligue 1'de bir sezonda en çok galibiyet kaç?
26 galibiyet
34 maçlık sezonlarda en çok galibiyet 26'dır. PSG 2024-25'te 84 puanla şampiyon olurken 26 galibiyet, 6 beraberlik ve 2 yenilgi aldı.
#Ligue 1'de bir sezonda en az gol yiyen takım hangisi?
19 gol
Ligue 1'de bir sezonda en az gol yiyen takım 2015-16'da yalnızca 19 gol yiyen PSG'dir. Aynı takımın averajı +83 ile rekordur.
#Ligue 1'de bir sezonu en az yenilgiyle bitiren takım hangisi?
1 yenilgi
Ligue 1'de bir sezonu yalnızca 1 yenilgiyle bitiren takım 1994-95'te Nantes'tır. Aynı sezon Nantes 32 maçlık sezon içi yenilmezlik serisiyle de rekor kırdı.
#Ligue 1'de en uzun yenilmezlik serisi kaç maç?
36 maç
Ligue 1'de en uzun yenilmezlik serisi 36 maçtır; PSG bunu Mart 2015 ile Şubat 2016 arasında yaşadı.
#Ligue 1'de en uzun galibiyet serisi kaç maç?
16 maç
Ligue 1'de en uzun galibiyet serisi 16 maçtır; Monaco Şubat-Ağustos 2017 arasında bu seriyi yakaladı.
#Ligue 1'de evinde en uzun yenilmezlik serisi kaç maç?
92 maç
Ligue 1'de evinde en uzun yenilmezlik serisi 92 maçtır. Nantes bu seriyi Mayıs 1976 ile Nisan 1981 arasında sürdürdü.
#Ligue 1'de deplasmanda en uzun yenilmezlik serisi kaç maç?
39 maç
Ligue 1'de deplasmanda en uzun yenilmezlik serisi 39 maçtır; PSG bunu Şubat 2023 ile Mayıs 2025 arasında yaşadı. PSG 2023-24'te tüm 17 deplasman maçında yenilmedi.
#PSG 2024-25 Ligue 1'i kaç puan farkla kazandı?
19 puan fark
PSG 2024-25 Ligue 1'i 84 puanla, ikinci Marseille'in 19 puan önünde kazandı. Şampiyonluk 5 Nisan 2025'te Angers'i 1-0 yenerek, altı maç kala kesinleşti.
#Skor ve seyirci rekorları
Ligue 1 tarihindeki en farklı skor kaç?
12-1
Ligue 1 tarihinin en büyük farklı skoru, 1 Temmuz 1935'te Sochaux'nun Valenciennes'i 12-1 yendiği maçtır.
#Ligue 1'de en farklı deplasman galibiyeti hangisi?
0-9
Ligue 1'de en farklı deplasman galibiyeti, PSG'nin 13 Mart 2016'da Troyes'yı 9-0 yendiği maçtır.
#Ligue 1'de bir maçta atılan en çok gol kaç?
13 gol
Ligue 1'de bir maçta atılan en çok gol 13'tür; bu sayıya üç maçta ulaşıldı: Sochaux 12-1 Valenciennes, Marseille 3-10 Saint-Étienne (1951) ve RC Paris 11-2 Metz (1961).
#Ligue 1'de en çok gol atılan sezon hangisi?
134 gol
Ligue 1'de en çok gol atılan sezon, 38 maçta 134 gol atılan 1946-47 sezonudur.
#Ligue 1'de tek maçta en yüksek seyirci sayısı nedir?
78.056 kişi
Ligue 1'de tek maç seyirci rekoru 78.056'dır; 7 Mart 2009'da Lille – Lyon maçı Stade de France'ta bu kalabalığa oynandı.
#Ligue 1'de bir sezonun toplam seyirci rekoru kaç?
8.676.490
Ligue 1'de bir sezonun toplam seyirci rekoru 8.676.490 ile 2018-19 sezonuna aittir.
#2025-26 sezonunda en farklı deplasman galibiyeti hangisiydi?
1-7
2025-26 sezonunun en farklı deplasman galibiyeti 30 Ağustos 2025'te Lille'in Lorient'ı 7-1 yendiği maç oldu. Sezonda toplam 863 gol atıldı (maç başı 2,82).
#Ligue 1 rekorları nasıl sayılır?
Fransa profesyonel ligi 1932-33'te Division 1 adıyla başladı; Ligue 1 adı sonradan kullanıldı. Bu sayfadaki rekorlar bu birinci ligin tamamını kapsar.
Sezonlar farklı sayıda takımla oynandı: bugün 18 takım ve 34 maç, önceki yıllarda 20 takım ve 38 maç vardı. Bu yüzden puan ve galibiyet rekorları 34 ve 38 maçlık sezonlar için ayrı verilir.
Kaynaklar arasında küçük sayım farkları olabilir; örneğin Marseille'in lig sezon sayısı veya PSG'nin üst üste kaç sezondur ligde olduğu sayfalara göre değişir, bu nedenle belirsiz rakamlar yazılmadı.
Sık sorulan sorular
Ligue 1 kaç takımla oynanıyor?
Ligue 1 2023-24'ten itibaren 18 takımla oynanıyor. Her takım 34 maç yapar, sezon sonunda son iki sıradaki takım küme düşer ve 16. sıra play-off oynar.
Ligue 1 ne zaman başladı?
Fransa'da profesyonel lig 1932-33 sezonunda Division 1 adıyla başladı. İlk şampiyon Olympique Lillois oldu.
Ligue 1'de PSG hiç küme düştü mü?
PSG 1974'ten beri birinci ligde yer alıyor ve puanla küme düşme yaşamadı. Kulüp, 2020'li yıllarda üst üste beş şampiyonluk kazandı.
Ligue 1 şampiyonu nasıl belli olur?
Şampiyon, sezon sonunda en çok puanı toplayan takımdır. Galibiyet 3, beraberlik 1 puan getirir; puan eşitliğinde averaj ve diğer kriterler devreye girer.
Ligue 1'de gol krallığı nasıl belirlenir?
Gol kralı sezon boyunca en çok lig golü atan futbolcudur. Eşitlik olduğunda ödül paylaşılır; 2019-20 ve 2024-25'te ödül iki oyuncu arasında paylaşıldı.
Diğer rekor sayfaları
Kaynaklar
Bu bölümdeki içerikler Skormetri editörlüğü tarafından birden fazla kaynakla karşılaştırılarak özgün olarak hazırlanmıştır. Rekorlar Kasım 2026 itibarıyladır; aktif futbolcuların ve devam eden sezonların sayıları değişebilir. Kulüp, turnuva ve kişi adları yalnızca tanımlayıcı amaçla kullanılmıştır.