FUTBOLDA ENLER · ŞAMPİYONLAR LİGİ

Şampiyonlar Ligi Rekorları1955'ten 2026'ya Avrupa'nın zirvesi

Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nin en çok kazananı 15 kupayla Real Madrid, en golcüsü ise 140 golle Cristiano Ronaldo'dur. 2025-26 şampiyonu Paris Saint-Germain'dir; bir Türk takımının en iyi derecesi Galatasaray'ın 1988-89 yarı finalidir.

51 rekorGüncelleme:

728×90 · mobil 320×100
Kısa cevaplar

Bir bakışta

En çok şampiyonluk
Real Madrid, 15
En çok gol
C. Ronaldo, 140
En çok maç
C. Ronaldo, 183
En çok asist
C. Ronaldo, 42
2025-26 şampiyonu
Paris Saint-Germain
En çok kupa kazanan hoca
Ancelotti, 5
En hızlı gol
Makaay, 10 saniye
Türk takımı en iyisi
Galatasaray, yarı final
Bölüm 1 · 11 rekor

Şampiyonluklar ve kulüpler

Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi kupasını en çok kaldıran kulüpler, ülkeler ve teknik direktörler.

ŞampiyonlukReal Madrid · 1956-2024

Şampiyonlar Ligi'ni en çok kazanan takım hangisi?

15 şampiyonluk

Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan kulüp 15 kupayla Real Madrid'dir; ikinci sırada 7 kupayla Milan bulunur.

#
ŞampiyonlukMilan

Milan Şampiyonlar Ligi'ni kaç kez kazandı?

7 şampiyonluk

Milan Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi'ni 7 kez kazandı ve 4 kez finalde kaybetti; böylece Real Madrid'in ardından en çok kupa kazanan ikinci kulüptür.

#
ŞampiyonlukBayern Münih, Liverpool

Şampiyonlar Ligi'ni 6 kez kazanan kulüpler hangileri?

6 'şar kupa

Bayern Münih ve Liverpool, Avrupa'nın en büyük kupasını 6'şar kez kazanarak Milan'ın ardından üçüncü sırayı paylaşır; Bayern 5, Liverpool 4 final kaybetti.

#
ŞampiyonlukBarcelona, Ajax

Barcelona ve Ajax Şampiyonlar Ligi'ni kaç kez kazandı?

5 ve 4 kupa

Barcelona Şampiyonlar Ligi'ni 5, Ajax ise 4 kez kazandı. Barcelona 3, Ajax 2 finalde ise rakibine yenildi.

#
Ülkelerİspanya · (30 Mayıs 2026 itibarıyla)

Şampiyonlar Ligi'ni en çok kazanan ülke hangisi?

20 kupa (İspanya)

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası'nı en çok kazanan ülke 20 kupayla İspanya'dır; onu 15 ile İngiltere, 12 ile İtalya ve 8 ile Almanya izler.

#
ŞampiyonParis Saint-Germain · 2026

2025-26 Şampiyonlar Ligi'ni kim kazandı?

PSG

2025-26 Şampiyonlar Ligi'ni Paris Saint-Germain kazandı; Budapeşte'deki finalde Arsenal ile 1-1 berabere kalan PSG, seriyi penaltılarda 4-3 kazandı.

#
ŞampiyonlukParis Saint-Germain · 2025, 2026

Paris Saint-Germain Şampiyonlar Ligi'ni kaç kez kazandı?

2 kupa

Paris Saint-Germain Şampiyonlar Ligi'ni iki kez kazandı. İlk kupasını 2025'te Inter'i 5-0 yenerek, ikincisini 2026'da Arsenal'i penaltılarda geçerek aldı.

#
SeriReal Madrid · 1956-1960

Şampiyonlar Ligi'nde üst üste en çok şampiyon olan takım hangisi?

5 üst üste

Real Madrid, Avrupa Kupası'nın ilk beş sezonunda (1955-56'dan 1959-60'a) üst üste finale çıkıp beşini de kazanarak en uzun şampiyonluk serisine sahip kulüptür.

#
RekorReal Madrid, Inter, Celtic, Nottingham Forest, Aston Villa

İlk katıldığı Avrupa Kupası'nı kazanan kulüpler hangileri?

5 kulüp

Beş kulüp turnuvaya ilk katılışında kupayı kaldırdı: Real Madrid, Inter, Celtic, Nottingham Forest ve Aston Villa.

#
Teknik direktörCarlo Ancelotti · 2003-2024

Şampiyonlar Ligi'ni en çok kazanan teknik direktör kim?

5 kupa

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası'nı en çok kazanan teknik direktör 5 kupayla Carlo Ancelotti'dir; Milan ile 2003 ve 2007'de, Real Madrid ile 2014, 2022 ve 2024'te kazandı.

#
Teknik direktörPaisley, Zidane, Guardiola, Luis Enrique

Şampiyonlar Ligi'ni 3 kez kazanan teknik direktörler kimler?

3 'er kupa

Bob Paisley, Zinedine Zidane, Pep Guardiola ve Luis Enrique 3'er kupa kazandı. Luis Enrique, 2015'te Barcelona, 2025 ve 2026'da PSG ile şampiyon oldu.

#
Sıralama

Tüm zamanların en golcüleri

gol
Cristiano RonaldoPortekiz140
Lionel MessiArjantin129
Robert LewandowskiPolonya109
Karim BenzemaFransa90
Raúlİspanya71
Kylian MbappéFransa70
Thomas MüllerAlmanya57
31 Mayıs 2026 itibarıyla; kaynak: Sports Mole derlemesi. Sonrasındaki sezon başı maçlar dahil olmayabilir.
Bölüm 2 · 9 rekor

Final rekorları

Büyük final sahnesinin skor, seri ve sahip ülke rekorları.

FinalReal Madrid

Şampiyonlar Ligi'nde en çok final oynayan takım hangisi?

18 final

En çok final oynayan kulüp 18 finalle Real Madrid'dir; 15'ini kazandı, 3'ünü kaybetti. Bu oran yüzde 83'lük final galibiyetiyle de bir rekordur.

#
FinalJuventus

Şampiyonlar Ligi finalini en çok kaybeden takım hangisi?

7 final kaybı

Juventus, 2 kez kazandığı ve 7 kez kaybettiği finallerle Avrupa Kupası'nda en çok final kaybeden kulüptür.

#
FinalPSG – Inter · 2025

Şampiyonlar Ligi finalinin en farklı skoru nedir?

5-0

Finalde en büyük fark 5 gol olup 2025'te Paris Saint-Germain, Münih'te Inter'i 5-0 yenerek bu rekoru kurdu. Önceki rekor 4 gol farktı.

#
FinalReal Madrid 7-3 Eintracht Frankfurt · 1960

Şampiyonlar Ligi tarihinin en çok gol atılan finali hangisi?

10 gol

En çok gol atılan final 1960'ta Real Madrid'in Eintracht Frankfurt'u 7-3 yendiği maçtır; toplam 10 gol atıldı.

#
FinalLiverpool – Milan · 2005, İstanbul

Şampiyonlar Ligi döneminin en çok gol atılan finali hangisi?

3-3

1992'den beri en çok gol atılan final 2005'teki Liverpool-Milan maçıdır; 3-3 biten karşılaşmayı Liverpool penaltılarda kazandı. Toplam 6 gol atıldı.

#
Final

Şampiyonlar Ligi finali kaç kez penaltılarla belirlendi?

12 final

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası finallerinden 12'si penaltı atışlarıyla belirlendi; sonuncusu 2026'da PSG'nin Arsenal karşısındaki 4-3'lük galibiyetidir.

#
FinalLondra

Şampiyonlar Ligi finaline en çok ev sahipliği yapan şehir neresi?

8 final

Londra, 8 final ile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Kupası finaline en çok ev sahipliği yapan şehirdir.

#
FinalPSG – Arsenal · 2026

2026 Şampiyonlar Ligi finali nerede ve hangi skorla bitti?

1-1 (pen. 4-3)

2026 finali Budapeşte'deki Puskás Aréna'da oynandı ve PSG ile Arsenal arasında 1-1 bitti; PSG penaltılarda 4-3 kazandı.

#
RekorReal Madrid

Penaltı atışlarında en başarılı Şampiyonlar Ligi kulübü hangisi?

4 /5 seri

Real Madrid, Avrupa Kupası'nda oynadığı 5 penaltı atışından 4'ünü kazanarak bu alanda en başarılı kulüp oldu; ayrıca 14 maçta uzatmaya kaldı.

#
970×250 · mobil 300×250
Bölüm 3 · 14 rekor

Gol ve asist krallığı

Tüm zamanların en golcüleri, asistçileri ve tek maç rekorları.

GolCristiano Ronaldo

Şampiyonlar Ligi tarihinin en çok gol atan oyuncusu kim?

140 gol

Şampiyonlar Ligi'nde en çok gol atan oyuncu 140 golle Cristiano Ronaldo'dur; 129 golle Lionel Messi ve 109 golle Robert Lewandowski izler (31 Mayıs 2026 itibarıyla).

#
Gol

Şampiyonlar Ligi gol krallığında ilk 5 sırada kimler var?

140-129-109-90-71

İlk beş sırada Cristiano Ronaldo (140), Lionel Messi (129), Robert Lewandowski (109), Karim Benzema (90) ve Raúl (71) yer alır; Kylian Mbappé 70 golle hemen arkada (31 Mayıs 2026 itibarıyla).

#
GolCristiano Ronaldo

Şampiyonlar Ligi'nde en çok gol kralı olan oyuncu kim?

7 kez

Cristiano Ronaldo, Şampiyonlar Ligi'nde 7 kez sezonun en çok gol atan oyuncusu olarak rekor sahibidir.

#
GolCristiano Ronaldo · 2013-14

Şampiyonlar Ligi'nde bir sezonda en çok gol atan oyuncu kim?

17 gol

Bir Şampiyonlar Ligi sezonunda en çok gol rekoru, 2013-14'te Real Madrid formasıyla 17 gol atan Cristiano Ronaldo'ya aittir.

#
GolMessi, Luiz Adriano, Haaland · 2012-2023

Şampiyonlar Ligi'nde bir maçta en çok gol atan oyuncular kimler?

5 gol

Bir maçta en çok 5 gol atıldı: Lionel Messi (Leverkusen, 2012), Luiz Adriano (BATE, 2014) ve Erling Haaland (Leipzig, 2023) bu rekoru paylaşır.

#
Hat-trickRonaldo, Messi

Şampiyonlar Ligi'nde en çok hat-trick yapan oyuncu kim?

8 hat-trick

Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi 8'er hat-trickle zirvede; Robert Lewandowski 6, Kylian Mbappé 5 hat-trick yaptı (9 Eylül 2026 itibarıyla).

#
Hat-trickJuul Ellerman

Şampiyonlar Ligi döneminde kaç hat-trick yapıldı?

173 hat-trick

1992'de Şampiyonlar Ligi adı kullanılmaya başlandığından beri 124 oyuncu 173 hat-trick yaptı; ilk hat-trick PSV'den Juul Ellerman'a aittir.

#
Hat-trickMohamed Salah · 2022

Şampiyonlar Ligi'nde en hızlı hat-trick kimin?

6 dk 12 sn

En hızlı hat-trick, Mohamed Salah'a ait: Liverpool'un 12 Ekim 2022'deki Rangers maçında üç golü 6 dakika 12 saniyede attı.

#
GolRoy Makaay · 2007

Şampiyonlar Ligi tarihinin en hızlı golünü kim attı?

10 saniye

En hızlı gol, 7 Mart 2007'de Bayern Münih'in Real Madrid karşısında Roy Makaay'in maçın 10. saniyesinde attığı goldür.

#
GençAnsu Fati · 2019

Şampiyonlar Ligi'nde gol atan en genç oyuncu kim?

17 yıl 40 gün

Şampiyonlar Ligi'nde gol atan en genç oyuncu, 10 Aralık 2019'da Inter'e karşı Barcelona adına 17 yıl 40 günlükken gol atan Ansu Fati'dir.

#
GençRaúl · 1995

Şampiyonlar Ligi'nde hat-trick yapan en genç oyuncu kim?

18 yıl 114 gün

Raúl, 18 Ekim 1995'te Real Madrid'de Ferencváros'a karşı 18 yıl 114 günlükken hat-trick yaparak bu alanda en genç oyuncu oldu.

#
YaşKarim Benzema · 2022

Şampiyonlar Ligi'nde hat-trick yapan en yaşlı oyuncu kim?

34 yıl 108 gün

Karim Benzema, 6 Nisan 2022'de Real Madrid'in Chelsea karşısındaki maçında 34 yıl 108 günlükken hat-trick yaparak bu rekorun sahibi oldu.

#
AsistCristiano Ronaldo

Şampiyonlar Ligi'nde en çok asist yapan oyuncu kim?

42 asist

Cristiano Ronaldo 42 asistle en çok asist yapan oyuncudur; 41 asistle Ángel Di María ve 40 asistle Lionel Messi arkasında gelir.

#
MaçCristiano Ronaldo

Şampiyonlar Ligi'nde en çok maça çıkan oyuncu kim?

183 maç

Şampiyonlar Ligi'nde en çok maç oynayan oyuncu 183 maçla Cristiano Ronaldo'dur; Iker Casillas 177, Messi ve Thomas Müller 163'er maçla izler (Eylül 2026 itibarıyla).

#
Bölüm 4 · 12 rekor

Maç, sezon ve seri rekorları

Skor farkları, gol bolluğu ve kulüplerin uzun soluklu serileri.

SkorDinamo Bükreş – Crusaders · 1973-74

Avrupa Kupası'nda tek maçtaki en büyük galibiyet farkı nedir?

11-0

En büyük fark 11 gol: Dinamo Bükreş, 1973-74 ilk turunda Crusaders'ı 11-0 yendi.

#
SkorHJK – Bangor City · 2011-12

Şampiyonlar Ligi döneminde en büyük galibiyet farkı nedir?

10-0

1992'den beri en büyük fark 10 gol olup HJK, 2011-12 ikinci eleme turunda Bangor City'yi 10-0 yendi.

#
SkorFeyenoord 12-2 KR Reykjavik · 1969-70

Avrupa Kupası tarihinin en çok gol atılan maçı hangisi?

14 gol

En çok gol atılan maç 14 golle Feyenoord'un KR Reykjavik'i 12-2 yendiği 1969-70 ilk tur maçıdır.

#
SkorDortmund 8-4 Legia · 2016-17

Şampiyonlar Ligi döneminin en çok gol atılan maçı hangisi?

12 gol

Şampiyonlar Ligi döneminde en çok gol 12 golle Borussia Dortmund'un Legia Varşova'yı 8-4 yendiği 2016-17 grup maçında atıldı.

#
SkorBayern 8-2 Barcelona · 2020

Şampiyonlar Ligi eleme turunda bir maçta en çok kaç gol atıldı?

10 gol

Şampiyonlar Ligi döneminde eleme turunun en gollü maçı 2019-20 çeyrek finalinde Bayern Münih'in Barcelona'yı 8-2 yendiği karşılaşmadır; 10 gol atıldı.

#
SkorLiverpool 7-0 Maribor · 2017-18

Şampiyonlar Ligi'nde en büyük deplasman galibiyeti kaç farklı?

7 gol fark

Şampiyonlar Ligi döneminde en büyük deplasman farkı 7 gol olup bunun örneklerinden biri Liverpool'un 2017-18'de Maribor'u 7-0 yenmesidir.

#
SkorBenfica – Dudelange · 1965-66

Avrupa Kupası'nda iki maç toplamında en büyük fark kaç?

18 gol fark

İki maç toplamında en büyük fark 18 gol olup Benfica, 1965-66 ön turunda Stade Dudelange'ı bu farkla geçti; Şampiyonlar Ligi döneminde eleme turu rekoru Bayern'in Sporting'e attığı 11 gol farktır (2008-09).

#
Sezon2025-26 sezonu

Şampiyonlar Ligi'nde bir sezonda en çok gol hangi sezon atıldı?

655 gol

Bir sezonda en çok gol 655 golle 2025-26'da atıldı; aynı sezonun 3. maç haftasında 71 gol atılarak tek haftalık rekor da kırıldı.

#
SezonBayern Münih · 2019-20

Şampiyonlar Ligi'ni yenilgisiz ve tüm maçları kazanarak alan takım var mı?

11 /11

Bayern Münih 2019-20'de 11 maçın 11'ini kazanarak kupaya ulaşan ilk ve tek takım olarak yüzde 100 galibiyet rekoru kırdı.

#
SeriReal Madrid

Şampiyonlar Ligi'ne en çok ardışık sezon katılan takım hangisi?

30 sezon

Real Madrid, 1997-98'den 2026-27'ye kadar 30 ardışık Şampiyonlar Ligi sezonuna katılarak seride zirvededir.

#
SeriReal Madrid · 2011-2018

Şampiyonlar Ligi'nde üst üste en çok yarı finale çıkan takım hangisi?

8 yarı final

Real Madrid 2010-11'den 2017-18'e kadar üst üste 8 sezon yarı finale çıkarak bu seride rekor sahibidir.

#
SeriBarcelona · 2008-2020

Şampiyonlar Ligi'nde üst üste en çok çeyrek finale çıkan takım hangisi?

13 çeyrek final

Barcelona, 2007-08'den 2019-20'ye kadar 13 sezon üst üste çeyrek finale kalarak bu alanın rekorunu elinde tutar.

#
970×250 · mobil 300×250
Bölüm 5 · 5 rekor

Türk takımları ve Türkiye bağlantısı

Türk kulüplerinin Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi'ndeki en iyi sonuçları.

TürkiyeGalatasaray · 1988-89

Bir Türk takımının Şampiyonlar Ligi'ndeki en iyi derecesi nedir?

Yarı final

Bir Türk takımının Avrupa Kupası/Şampiyonlar Ligi'ndeki en iyi derecesi yarı finaldir; Galatasaray bu başarıyı 1988-89 sezonunda gösterdi.

#
TürkiyeGalatasaray · 1963-2013

Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde kaç kez çeyrek finale çıktı?

4 çeyrek final

Galatasaray, Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde 1962-63, 1969-70, 2000-01 ve 2012-13 sezonlarında çeyrek finale çıktı; 1988-89'da ise yarı finale kaldı.

#
TürkiyeBeşiktaş, Fenerbahçe · 1987, 2008

Fenerbahçe ve Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nde hangi turlara kadar çıktı?

Çeyrek final

Beşiktaş 1986-87 Avrupa Kupası'nda, Fenerbahçe ise 2007-08 Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kadar yükseldi.

#
TürkiyeWayne Rooney · 2004

Wayne Rooney Şampiyonlar Ligi'ne nasıl başladı?

18 yıl 340 gün

Wayne Rooney, 28 Eylül 2004'te Manchester United'ın Fenerbahçe karşısındaki ilk Şampiyonlar Ligi maçında 18 yaş 340 günlükken hat-trick yaparak bu alanda en genç ilk maç hat-tricki yapan oyuncu oldu.

#
Türkiyeİstanbul · 2005, 2023

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da kaç kez oynandı?

2 final

İstanbul 2 final oynadı: 2005'te Liverpool Milan'ı penaltılarla geçti, 2023'te Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Manchester City, Inter'i 1-0 yendi.

#
Rehber

Şampiyonlar Ligi rekorları nasıl sayılır?

Turnuva 1955-56'da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla başladı ve 1992-93'te Şampiyonlar Ligi adını aldı. Kulüp şampiyonlukları iki dönemi birlikte sayar; bu yüzden Real Madrid'in 15 kupasının beşi 1956-1960 arasındadır.

Oyuncu istatistikleri genellikle 1992'den sonraki Şampiyonlar Ligi dönemini kapsar; eleme turları dahil edilir, ancak ön eleme maçlarının sayılıp sayılmadığı kaynağa göre değişebilir. Bu nedenle farklı sitelerde gol ve maç sayıları küçük farklar gösterebilir.

Skor rekorlarında Avrupa Kupası dönemi ile Şampiyonlar Ligi dönemi ayrı verilmiştir; Dinamo Bükreş'in 11-0'ı eski dönemin, HJK'nin 10-0'ı yeni dönemin rekorudur. 2024-25'ten itibaren lig aşaması formatı kullanıldığı için sezon başına maç sayısı artmıştır.

SSS

Sık sorulan sorular

Şampiyonlar Ligi ne zaman başladı?

Turnuva 1955-56 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası olarak başladı ve ilk kupayı Real Madrid kazandı. Şampiyonlar Ligi adı 1992-93 sezonunda kullanılmaya başlandı.

Şampiyonlar Ligi'nde eski ve yeni format arasındaki fark nedir?

2024-25 sezonundan itibaren klasik grup aşaması yerine tek bir lig aşaması uygulanıyor; her takım farklı rakiplere karşı oynuyor ve sıralamaya göre eleme turlarına yükseliyor.

Real Madrid neden Şampiyonlar Ligi'nin en başarılı takımı sayılır?

Real Madrid hem en çok kupa (15) hem de en çok final (18) sayısına sahiptir. Ayrıca 18 finalin sadece 3'ünü kaybetmiştir ve ilk beş turnuvayı üst üste kazanmıştır.

Ronaldo'nun gol rekoru kırılabilir mi?

Ronaldo'nun 140 golü ile en yakın aktif oyuncu arasında büyük fark var; Mbappé 70, Haaland 57 golde. Rekorun kısa vadede kırılması zor görünüyor.

Hangi Türk takımları Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale çıktı?

Galatasaray (2000-01, 2012-13) ve Fenerbahçe (2007-08) Şampiyonlar Ligi döneminde çeyrek finale çıktı. Beşiktaş ise Avrupa Kupası döneminde 1986-87'de bu tura ulaştı.

Futbolda Enler

Diğer rekor sayfaları

970×250 · mobil 300×250

Kaynaklar

Bu bölümdeki içerikler Skormetri editörlüğü tarafından birden fazla kaynakla karşılaştırılarak özgün olarak hazırlanmıştır. Rekorlar Kasım 2026 itibarıyladır; aktif futbolcuların ve devam eden sezonların sayıları değişebilir. Kulüp, turnuva ve kişi adları yalnızca tanımlayıcı amaçla kullanılmıştır.