TAKIM VERİ BANKASI · CHAMPIONSHIP

Wolverhampton WanderersEski altın renkli Kurtların hikayesi

Wolverhampton Wanderers, 1877’de St Luke’s FC adıyla kurulan ve Football League’in 12 kurucu kulübünden biri olan takımdır. 1950’lerde üç kez İngiltere şampiyonu oldu, FA Cup’ı dört, Lig Kupası’nı iki kez kazandı. 2025-26’da Premier Lig’i son sırada bitirerek Championship’e düştü; maçlarını 1889’dan beri Molineux’de oynar.

1877Kuruluş
WOL
MolineuxStadyum
728×90 · mobil 320×100
Kulüp kartı

Bir bakışta

Resmî adı
Wolverhampton Wanderers Football Club
Kuruluş
1877, St Luke’s FC adıyla (1879’dan beri Wolves)
Stadyum
Molineux (yaklaşık 32 bin kişilik, 1889’dan beri)
Renkler
Eski altın-siyah
Lakapları
Wolves (Kurtlar), Old Gold
İngiltere şampiyonluğu
3 (1953-54, 1957-58, 1958-59)
FA Cup
4 (1893, 1908, 1949, 1960)
Lig Kupası
2 (1974, 1980)
Tarihçe

Bir okul takımından Avrupa’nın ışıklı gecelerine

Kulüp 1877’de St Luke’s okulunun öğrencileri tarafından kuruldu ve 1879’da başka bir yerel takımla birleşerek Wolverhampton Wanderers adını aldı. 1888’de Football League’in kurucuları arasında yer alan Wolves, 1889’da Molineux’ye taşındı ve 1893’te ilk FA Cup’ını kazandı.

Kulübün altın çağı 1950’lerdi: Wolves 1953-54, 1957-58 ve 1958-59’da İngiltere şampiyonu oldu, Molineux’de ışıklar altında oynanan dostluk maçlarında Avrupa’nın güçlü takımlarını ağırladı. Bu maçlar Avrupa Kupası fikrinin doğuşuna ilham verenler arasında sayılır. Wolves, İngiliz futbolunun dört profesyonel liginin hepsinde şampiyon olan ilk kulüptür.

336×280 · duyarlı
Müze

Sayılarla Wolverhampton Wanderers

3İngiltere şampiyonluğu
4FA Cup
2Lig Kupası
609Derek Parkin’in rekor maç sayısı
306Steve Bull’un rekor gol sayısı
1151931-32’de rekor lig golü
Zaman çizelgesi

Kulüp tarihinden dönüm noktaları

  1. 1877

    Kuruluş

    St Luke’s FC adıyla kurulur.

  2. 1888

    Kurucu üye

    Football League’in kurucuları arasında yer alır.

  3. 1889

    Molineux

    Bugün de kullandığı Molineux’ye taşınır.

  4. 1893

    İlk FA Cup

    FA Cup’ı ilk kez kazanır.

  5. 1953-54

    İlk şampiyonluk

    İlk İngiltere şampiyonluğunu kazanır.

  6. 1958-59

    Üçüncü şampiyonluk

    Üst üste ikinci, toplamda üçüncü şampiyonluğunu alır.

  7. 1972

    UEFA Kupası finali

    UEFA Kupası finalinde Tottenham’a kaybeder.

  8. 1980

    İkinci Lig Kupası

    Lig Kupası’nı ikinci kez kazanır.

Az bilinen

İlginç bilgiler

IŞIKLI GECELER

Avrupa Kupası’na ilham

Wolves’un 1950’lerde Molineux’de ışıklar altında Honvéd gibi takımlarla oynadığı dostluk maçları, Avrupa Kupası fikrine ilham verenler arasında gösterilir.

DÖRT LİG

Hepsini kazanan ilk kulüp

Wolverhampton, İngiltere’nin dört profesyonel liginin hepsinde şampiyon olan ilk kulüptür.

STEVE BULL

Kurtların golcüsü

Steve Bull, 306 golle kulübün tüm zamanların golcüsüdür ve Wolves’un alt liglerden yeniden yükselişinin simgesidir.

115 GOL

Gol makinesi sezon

Wolves, 1931-32’de ikinci ligde 115 gol atarak kulüp rekoru kırdı.

14-0

Rekor galibiyet

Kulübün en farklı resmî galibiyeti, 1886’da Crosswell’s Brewery karşısında alınan 14-0’lık skordur.

BLACK COUNTRY

West Brom ile büyük rekabet

Wolves’un en büyük rakibi West Bromwich Albion’dur; bu maçlar Black Country derbisi olarak bilinir.

970×250 · mobil 300×250
Rekorlar

Wolverhampton kupa müzesi

FA Cup4
İkinci lig şampiyonluğu4
İngiltere şampiyonluğu3
Üçüncü lig şampiyonluğu3
Lig Kupası2
Dördüncü lig şampiyonluğu1
2025-26 sezonu sonu itibarıyla başlıca resmî kupalar ve lig şampiyonlukları.
Canlı veri: Takımın güncel maçları ve canlı skoru Skormetri veri merkezinde.Canlı skora git →
Rekabetler

Derbileri ve büyük rakipleri

Wolves – West Bromwich Albion (Black Country derbisi)Wolves – Aston VillaWolves – Birmingham City
SSS

Sık sorulan sorular

Wolverhampton Wanderers ne zaman kuruldu?

Wolverhampton Wanderers 1877’de St Luke’s FC adıyla kuruldu ve 1879’da bugünkü adını aldı.

Wolves kaç kez İngiltere şampiyonu oldu?

Wolves üç kez İngiltere şampiyonu oldu: 1953-54, 1957-58 ve 1958-59.

Wolves’un kaç FA Cup’ı var?

Wolves FA Cup’ı dört kez kazandı: 1893, 1908, 1949 ve 1960.

Wolves neden Championship’te oynuyor?

Wolves 2025-26 Premier Lig sezonunu 20. sırada bitirerek küme düştü.

Wolves’un stadyumu hangisi?

Wolves 1889’dan beri yaklaşık 32 bin kişilik Molineux’de oynar.

970×250 · mobil 300×250
Keşfet

Championship takımları

Bu içerik Skormetri editörlüğü tarafından özgün olarak hazırlanmıştır. Kulüp adı ve renkleri yalnızca tanımlayıcı amaçla kullanılmıştır; Skormetri’nin kulüple herhangi bir bağlantısı yoktur. Sayısal veriler 2025-26 sezonu sonu itibarıyladır. Son güncelleme: Kasım 2026.