FUTBOLDA ENLER · CHELSEA

Chelsea Rekorları1905'ten bugüne Chelsea'nin enleri

Chelsea'nin en golcüsü 211 golle Frank Lampard, en çok maça çıkan ismi 795 maçla Ron Harris'tir. Kulüp 6 lig şampiyonluğu, 2 Şampiyonlar Ligi ve dört ana UEFA kupasının tamamını kazandı.

50 rekorGüncelleme:

728×90 · mobil 320×100
Kısa cevaplar

Bir bakışta

Kuruluş
10 Mart 1905
Lig şampiyonluğu
6
Şampiyonlar Ligi
2 (2012, 2021)
En golcü
Frank Lampard, 211
En çok maç
Ron Harris, 795
Stadyum
Stamford Bridge
Rekor galibiyet
13-0
Tek sezon puan
99 (1988-89)
Bölüm 1 · 9 rekor

Tarihçe ve kupalar

Tarihçe1905

Chelsea ne zaman kuruldu?

10 Mart 1905

Chelsea 10 Mart 1905'te Londra'da Fulham Road üzerindeki Rising Sun adlı pubda kuruldu. Kulübün adı, komşu Chelsea bölgesinden alındı.

#
Stadyum

Chelsea'nin stadyumu hangisi ve kapasitesi kaç?

40.044 kişi

Chelsea'nin stadyumu Londra'daki Stamford Bridge'dir ve kapasitesi yaklaşık 40.044 kişidir. Kulüp 1905'ten beri maçlarını burada oynuyor.

#
SahiplikRoman Abramovich · 2003-2022

Roman Abramovich Chelsea'nin sahibi ne kadar kaldı?

19 yıl

Roman Abramovich Chelsea'yi Temmuz 2003'te satın aldı ve kulübün sahibi olarak 19 yıl kaldı. Kulüp, 30 Mayıs 2022'de Todd Boehly liderliğindeki gruba devredildi.

#
Lig

Chelsea kaç kez İngiltere ligi şampiyonu oldu?

6 şampiyonluk

Chelsea üst düzey İngiltere liginde 6 kez şampiyon oldu: 1954-55, 2004-05, 2005-06, 2009-10, 2014-15 ve 2016-17. Bunlardan 5'i Premier League döneminde geldi.

#
FA Cup

Chelsea kaç FA Cup kazandı?

8 kupa

Chelsea FA Cup'ı 8 kez kazandı: 1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010, 2012 ve 2018. Son kupa tarihi 2018'dir (2 Kasım 2026 itibarıyla).

#
Lig Kupası

Chelsea kaç İngiltere Lig Kupası kazandı?

5 kupa

Chelsea Lig Kupası'nı 5 kez kazandı: 1965, 1998, 2005, 2007 ve 2015. Son kupası 2015'te geldi.

#
Süper Kupa

Chelsea kaç Community Shield kazandı?

4 kupa

Chelsea FA Community Shield'ı (eski adıyla Charity Shield) 4 kez kazandı: 1955, 2000, 2005 ve 2009.

#
Lig

Chelsea ikinci ligi kaç kez kazandı?

2 şampiyonluk

Chelsea İngiltere ikinci liginde 2 kez şampiyon oldu: 1983-84 ve 1988-89 sezonlarında.

#
Avrupa

Chelsea hangi UEFA kupalarını kaç kez kazandı?

9 UEFA kupası

Chelsea 2 Şampiyonlar Ligi, 2 Avrupa Ligi, 2 Kupa Galipleri Kupası, 2 UEFA Süper Kupa ve 1 Konferans Ligi kazandı; bu kulübe dört ana UEFA kupasını da kazanan ilk takım unvanını verdi.

#
Sıralama

Chelsea'nin en golcü futbolcuları

gol
Frank Lampard2001-2014211
Bobby Tambling1959-1970202
Kerry Dixon1983-1992193
Didier Drogba2004-2015164
Roy Bentley1948-1956150
Peter Osgood1964-1979150
Jimmy Greaves1957-1961132
Tüm resmi maçlar; kaynak: Wikipedia Chelsea rekorlar sayfası, 2 Kasım 2026 itibarıyla.
Bölüm 2 · 12 rekor

Gol ve oyuncu rekorları

GolFrank Lampard · 2001-2014

Chelsea tarihinde en çok gol atan futbolcu kim?

211 gol

Chelsea tarihinde en çok gol atan futbolcu 211 golle Frank Lampard'dır. Lampard bu golleri 2001-2014 arasında 648 maçta attı.

#
GolBobby Tambling

Chelsea'nin en golcü ikinci ve üçüncü oyuncusu kim?

202 gol

Chelsea'nin en golcü ikinci oyuncusu 202 golle Bobby Tambling, üçüncüsü ise 193 golle Kerry Dixon'dır. Didier Drogba 164 golle dördüncü sıradadır.

#
MaçRon Harris · 1961-1980

Chelsea'de en çok maça çıkan futbolcu kim?

795 maç

Chelsea'de en çok maça çıkan futbolcu 795 maçla Ron Harris'tir. Harris 1961-1980 arasında kulüpte forma giydi; John Terry 717 maçla üçüncü sıradadır.

#
GolBobby Tambling · 1959-1970

Chelsea'de en çok lig golü atan futbolcu kim?

164 lig golü

Chelsea'de en çok lig golü atan futbolcu 164 golle Bobby Tambling'dir. Premier League ve Birinci Lig'de ise 147 golle Frank Lampard önde.

#
GolJimmy Greaves · 1960-61

Chelsea'de bir sezonda en çok gol atan futbolcu kim?

43 gol

Chelsea'de bir sezonda en çok gol atan futbolcu 43 golle Jimmy Greaves'tir; 1960-61 sezonunda bu golün 41'ini ligde attı.

#
GolDidier Drogba · 2009-10

Chelsea'de Premier League'de bir sezonda en çok gol kim attı?

29 gol

Chelsea'de Premier League'de tek sezonda en çok gol 29 golle Didier Drogba'ya aittir; bunu 2009-10 şampiyonluk sezonunda attı.

#
GolGeorge Hilsdon · 1908

Chelsea'de bir maçta en çok gol atan futbolcu kim?

6 gol

Chelsea'de bir maçta en çok gol atan futbolcu, 11 Ocak 1908'de FA Cup'ta 6 gol atan George Hilsdon'dır.

#
GolKeith Weller · 1970

Chelsea'nin en hızlı golü kaç saniyede atıldı?

12 saniye

Chelsea'nin en hızlı golü 12 saniyede Keith Weller tarafından, 7 Ekim 1970'te Lig Kupası maçında atıldı.

#
GolJimmy Greaves · 1957-1961

Chelsea'de en çok hat-trick yapan futbolcu kim?

13 hat-trick

Chelsea'de en çok hat-trick yapan futbolcu 13 hat-trickle Jimmy Greaves'tir. Greaves bunları 1957-1961 arasında yaptı.

#
GolCole Palmer · 2024

Chelsea'nin Premier League'deki en hızlı hat-tricki kimin?

9 dk 48 sn

Chelsea'nin Premier League'deki en hızlı hat-tricki Cole Palmer'a aittir; 28 Eylül 2024'te 9 dakika 48 saniyede yaptı. Palmer 4 Premier League hat-trickiyle de kulüp rekoru sahibi (Şubat 2026 itibarıyla).

#
YaşIan Hamilton

Chelsea'nin en genç ve en yaşlı oyuncusu kim?

16 yıl 138 gün

Chelsea'nin en genç oyuncusu 16 yıl 138 günle Ian Hamilton (1967), en yaşlısı 41 yıl 218 günle Mark Schwarzer'dir (2014). En yaşlı golcü ise 39 yaşla Thiago Silva oldu.

#
MaçJohn Hollins

Chelsea'de üst üste en çok maça çıkan futbolcu kim?

167 maç

Chelsea'de üst üste en çok maça çıkan futbolcu 167 maçla John Hollins'tir (1971-1974). Ligde bu rekor 164 maçla Frank Lampard'a ait.

#
Bölüm 3 · 9 rekor

Sezon rekorları ve seriler

Sezon2016-17

Chelsea bir Premier League sezonunda en fazla kaç maç kazandı?

30 galibiyet

Chelsea bir lig sezonunda en fazla 30 galibiyet aldı; bu rekor 38 maçlık 2016-17 Premier League sezonunda geldi ve takım şampiyon oldu.

#
Sezon2009-10

Chelsea bir lig sezonunda en çok kaç gol attı?

103 gol

Chelsea bir lig sezonunda en çok 103 gol attı; bu rekor 38 maçlık 2009-10 sezonunda geldi.

#
Savunma2004-05

Chelsea bir lig sezonunda en az kaç gol yedi?

15 gol

Chelsea bir lig sezonunda en az 15 gol yedi; bu rekor 38 maçlık 2004-05 sezonunda kırıldı ve aynı sezon 25 maçta kalesini gole kapattı.

#
Sezon1988-89

Chelsea'nin tek sezonda aldığı en yüksek puan kaç?

99 puan

Chelsea 3 puan sistemiyle bir sezonda en çok 99 puan topladı; bu 1988-89 ikinci lig sezonunda 46 maçta geldi.

#
Sezon1987-88

Chelsea bir sezonda en az kaç puan topladı?

42 puan

Chelsea 3 puan sistemiyle bir sezonda en az 42 puan topladı; bu 1987-88 sezonunda 40 maçta oldu.

#
Seri2016

Chelsea'nin üst üste lig galibiyeti rekoru kaç?

13 maç

Chelsea üst üste en fazla 13 lig maçı kazandı; seri 1 Ekim – 31 Aralık 2016 arasında sürdü.

#
Seri2004-2005

Chelsea'nin lig yenilmezlik serisi rekoru kaç maç?

40 maç

Chelsea'nin en uzun lig yenilmezlik serisi 40 maçtır; seri 23 Ekim 2004 – 29 Ekim 2005 arasında sürdü.

#
Seri2004-2008

Chelsea'nin Premier League iç saha yenilmezlik serisi kaç maç sürdü?

86 maç

Chelsea'nin Premier League'deki iç saha yenilmezlik serisi 86 maç sürdü; Mart 2004'te başlayıp 26 Ekim 2008'de sona erdi.

#
Sezon2025-26

Chelsea 2025-26 sezonunu kaçıncı bitirdi?

10. sıra

Chelsea 2025-26 Premier League sezonunu 52 puanla 10. sırada bitirdi, FA Cup finalinde Manchester City'ye 1-0 yenildi ve Şampiyonlar Ligi'nde son 16'da PSG'ye 2-8 elendi.

#
970×250 · mobil 300×250
Bölüm 4 · 7 rekor

Skor ve seyirci

Skor1971

Chelsea'nin en büyük galibiyeti hangi skorla?

13-0

Chelsea'nin en büyük galibiyeti 29 Eylül 1971'de Kupa Galipleri Kupası'nda Jeunesse Hautcharage'a karşı aldığı 13-0'dır.

#
Skor

Chelsea'nin lig tarihindeki en büyük galibiyeti hangi skor?

8-0

Chelsea'nin en büyük lig galibiyeti 8-0'dır; bunu 9 Mayıs 2010'da Wigan Athletic'e ve 23 Aralık 2012'de Aston Villa'ya karşı aldı.

#
Skor1908

Chelsea'nin FA Cup'taki en büyük galibiyeti nedir?

9-1

Chelsea'nin FA Cup'taki en büyük galibiyeti, 11 Ocak 1908'de Worksop Town'a karşı aldığı 9-1'dir.

#
Skor1953

Chelsea'nin en ağır yenilgisi hangi skor?

1-8

Chelsea'nin en ağır yenilgisi 26 Eylül 1953'te Wolverhampton'a karşı alınan 1-8'dir.

#
Skor2019

Chelsea'nin Premier League'deki en ağır yenilgisi nedir?

0-6

Chelsea'nin Premier League'deki en ağır yenilgisi 10 Şubat 2019'da Manchester City'ye karşı alınan 0-6'dır.

#
Seyirci1935

Chelsea'nin resmi iç saha seyirci rekoru kaç?

82.905

Chelsea'nin resmi iç saha seyirci rekoru 12 Ekim 1935'te Arsenal maçındaki 82.905 kişidir.

#
Seyirci2016

Chelsea'nin oynadığı en kalabalık maç kaç kişi önünde oynandı?

105.826

Chelsea'nin en kalabalık maçı, 30 Temmuz 2016'da Michigan Stadı'nda Real Madrid'e karşı oynanan ve 105.826 kişinin izlediği maçtır.

#
Bölüm 5 · 6 rekor

Transfer ve teknik direktörler

TransferEnzo Fernández · 2026

Chelsea'nin rekor transfer satışı kaç sterline gerçekleşti?

£125 milyon

Chelsea'nin rekor satışı, 2026'da Manchester City'ye giden Enzo Fernández'in 125 milyon sterlinlik bonservisidir. Eden Hazard 89 milyonla Real Madrid'e satışla ikinci sırada.

#
TransferMorgan Rogers · 2026

Chelsea'nin rekor transferi kimdir?

£117 milyon

Chelsea'nin kayıtlı en pahalı transferi, 2026'da Aston Villa'dan alınan Morgan Rogers'tır; 117 milyon sterlin. Enzo Fernández (106,8 milyon) ve Moisés Caicedo (100 milyon) onu izliyor.

#
Teknik direktörJosé Mourinho

Chelsea'nin en başarılı teknik direktörü kim?

8 kupa

Chelsea'nin en başarılı teknik direktörü, 2004-2007 ve 2013-2015 arasındaki iki dönemde toplam 8 kupa kazanan José Mourinho'dur.

#
Teknik direktörDavid Calderhead

Chelsea'de en uzun süre görev yapan teknik adam kim?

25 yıl 280 gün

Chelsea'de en uzun süre görev yapan teknik adam David Calderhead'dir; 1907-1933 arasında 25 yıl 280 gün çalıştı.

#
Teknik direktörRuud Gullit · 1996

Chelsea'nin ilk yabancı teknik direktörü kim?

Ruud Gullit

Chelsea'nin ilk yabancı teknik direktörü Hollandalı Ruud Gullit'tir; 10 Mayıs 1996'da göreve başladı.

#
Teknik direktörGuus Hiddink

Chelsea'de en yüksek galibiyet oranına sahip teknik direktör kim?

%74

Chelsea'de en az 10 maç çıkan teknik direktörler arasında en yüksek galibiyet oranı yüzde 74 ile Guus Hiddink'e aittir.

#
970×250 · mobil 300×250
Bölüm 6 · 7 rekor

Avrupa ve dünya

Avrupa

Chelsea Şampiyonlar Ligi'ni kaç kez kazandı?

2 kupa

Chelsea Şampiyonlar Ligi'ni 2 kez kazandı: 2012 ve 2021 yıllarında.

#
Avrupa2025

Dört ana UEFA kupasını da kazanan ilk kulüp hangisi?

4 kupa

Chelsea, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Kupa Galipleri Kupası ve 2025'te Konferans Ligi'ni kazanarak dört ana UEFA kupasını da alan ilk kulüp oldu.

#
Avrupa2025

Chelsea Konferans Ligi finalini nasıl kazandı?

4-1

Chelsea 2025 Konferans Ligi finalinde Wrocław'da Real Betis'i 4-1 yenerek kupayı aldı.

#
Dünya

Chelsea kaç Kulüpler Dünya Kupası kazandı?

2 kupa

Chelsea Kulüpler Dünya Kupası'nı 2 kez kazandı: 2021 ve 13 Temmuz 2025'te PSG'yi 3-0 yenerek.

#
AvrupaJohn Terry

Chelsea'de en çok UEFA maçına çıkan futbolcu kim?

124 maç

Chelsea'de en çok UEFA maçına çıkan futbolcu 124 maçla John Terry'dir.

#
AvrupaDidier Drogba

Chelsea'de Avrupa'da en çok gol atan futbolcu kim?

36 gol

Chelsea'de Avrupa kupalarında en çok gol atan futbolcu 36 golle Didier Drogba'dır.

#
Avrupa1971-72

Chelsea'nin Avrupa'daki en büyük toplam skoru nedir?

21-0

Chelsea'nin Avrupa'daki en yüksek toplam skoru, 1971-72 Kupa Galipleri Kupası'nda Jeunesse Hautcharage'a karşı 21-0'dır.

#
Rehber

Chelsea rekorları nasıl sayılır?

Gol ve maç sayıları tüm resmi müsabakaları kapsar; lig rakamları ayrı verilir. Eski dönem istatistikleri kaynaklara göre küçük farklar gösterebilir.

Puan rekorları 3 puan sistemine göre verilmiştir; 2 puan dönemindeki sezonlarla doğrudan kıyaslanamaz. Premier League rekorları 1992-93 sonrasını, kulüp rekorları 1905'ten itibaren tüm dönemi kapsar.

Şampiyonluk sayısına 1954-55 ve önceki Birinci Lig dönemi dahildir; Premier League'de 5 şampiyonluk vardır. Transfer bedelleri sterlin cinsinden ve bildirilen rakamlardır.

SSS

Sık sorulan sorular

Chelsea'nin renkleri ve lakabı nedir?

Chelsea'nin renkleri mavidir; taraftarlar Stamford Bridge'deki maçlarda kulübü 'The Blues' adıyla anar.

Chelsea'nin sahibi kim?

Chelsea, 30 Mayıs 2022'den beri Todd Boehly ve Clearlake Capital'in de bulunduğu BlueCo grubuna aittir. Önceki sahibi Roman Abramovich'ti.

Chelsea 2025-26 sezonunda hangi teknik direktörlerle çalıştı?

Chelsea 2025-26'da Enzo Maresca, Liam Rosenior ve geçici olarak Calum McFarlane ile çalıştı; Maresca 1 Ocak 2026'da, Rosenior 22 Nisan 2026'da ayrıldı.

Chelsea Kulüpler Dünya Kupası'nı hangi takıma karşı kazandı?

Chelsea 2025 Kulüpler Dünya Kupası finalinde Paris Saint-Germain'i 3-0 yenerek ikinci dünya şampiyonluğunu yaşadı.

Futbolda Enler

Diğer rekor sayfaları

970×250 · mobil 300×250

Kaynaklar

Bu bölümdeki içerikler Skormetri editörlüğü tarafından birden fazla kaynakla karşılaştırılarak özgün olarak hazırlanmıştır. Rekorlar Kasım 2026 itibarıyladır; aktif futbolcuların ve devam eden sezonların sayıları değişebilir. Kulüp, turnuva ve kişi adları yalnızca tanımlayıcı amaçla kullanılmıştır.